از قانون جدید مالیات طلا چه میدانید؟

قانون جدید مالیات طلا را می دانید؟قانون جدید مالیات طلا را می دانید؟

مالیات چیست؟

در این متن می خواهیم تا راجع به قانون جدید مالیات طلا صحبت کنیم. اما پیش از آن باید تعریفی از مالیات ارائه دهیم تا ابتدا بدانید مالیات چیست و هدف از اجرای آن چه می باشد. اگر بخواهیم تعریفی ساده از مالیات ارائه دهیم، باید بگوییم مالیات همان پولی است که ما به دولت پرداخت می کنیم. در واقع هدف از وضع مالیات و اجرای آن، تامین هزینه های عمومی برای دولت می باشد. به عبارت دیگر دولت از مردم مالیات اخذ می کند تا از این طریق، بخشی از هزینه ها را جبران نماید.

همچنین باید بگوییم مالیات نوعی درآمد برای دولت محسوب می شود که طبق قوانین اقتصادی وضع می گردد. در واقع پرداخت آن طبق قانون، اجباری بوده و مبلغ اخذ شده بابت مالیات هم به افراد، عودت داده نخواهد شد.

مالیات بر ارزش افزوده، یکی از مهمترین انواع مالیات

حتما عبارت مالیات بر ارزش افزوده، زیاد به گوشتان خورده است. در واقع این مالیات، نوعی از مالیات غیر مستقیم است که در کشور ما رایج بوده و از اهمیت بالایی برخوردار می باشد. لازم است بگوییم مالیات بر ارزش افزوده که جزئی از مالیات غیر مستقیم محسوب می شود، از همه افراد حاضر در یک کشور اخذ می گردد. یعنی وقتی شما کالایی مثل طلا را خریداری می کنید، مبلغی را بابت مالیات بر ارزش افزوده پرداخت می کنید. در واقع این مبلغ، بخشی از پولی است که به هنگام خرید یک کالا به فروشنده می دهید و فروشنده، مسئول اخذ این مالیات است. گفتنی است نرخ این مالیات، 9 درصد بوده و با قیمت نهایی محصول محاسبه می شود.

همچنین باید بگوییم مالیات نوعی درآمد برای دولت محسوب می شود که طبق قوانین اقتصادی وضع می گردد. در واقع پرداخت آن طبق قانون، اجباری بوده و مبلغ اخذ شده بابت مالیات هم به افراد، عودت داده نخواهد شد.

 

قانون مالیات جدید طلا

اطلاعاتی در خصوص مالیات بر ارزش افزوده طلا

مالیات بر ارزش افزوده طلا یکی از انواع مالیاتی است که شما به هنگام خرید طلا پرداخت می کنید. فرقی ندارد که می خواهید طلای سنگین همراه با وزن زیاد خریداری نمایید یا طلای سبک با وزن کم. در هر حال باید مبلغی را بابت مالیات بپردازید.

اما در توضیحاتی بیشتر باید بگوییم قبلا مالیات طلا مثل دیگر مالیات ها 9% بوده که در آخر با مبلغ کل جمع بسته میشد. در نهایت شما علاوه بر هزینه اصلی طلا، هزینه مالیات هم می پرداختید که البته همه آنها یکجا از شما اخذ میشد.

اما حالا این قانون عوض شده و مطابق با قانون جدید مالیات طلا، دیگر اینطور محاسبه نخواهد شد. بلکه بر اساس قانون جدید مالیات طلا، 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده طلا، جواهر و پلاتین از اصل طلا حذف شده و به سایر موارد (اجرت ساخت، حق‌العمل و سود فروشندگان) اختصاص می یابد.

مزیت قانون جدید مالیات طلا برای خریداران

شاید ندانید، اما قانون جدید مالیات طلا برای شما خریداران عزیز، چندان بی فایده هم نخواهد بود. در حقیقت این قانون، نوعی مزیت برای شما محسوب می شود که با بهره گیری از آن می توانید خرید بهتری از طلا را انجام دهید. این قانون، این اجازه را برای شما صادر خواهد کرد که بتوانید راحت تر تصمیم گرفته و به خرید طلا بپردازید. کاری که شاید قبلا با وجود قانون مالیات قبلی نمی توانستید بکنید و به نوعی دست شما برای این کار، بسته بود. لازم به ذکر است قانون جدید مالیات طلا از تاریخ 13 دی ماه سال 1400 الزامی شده و اجرا گردیده است.

قانون مالیات جدید طلا

محاسبه قیمت طلا بر اساس قانون پیشین مالیات

برای اینکه شما عزیزان، بهتر متوجه قانون جدید مالیات شوید؛ لازم است تا اطلاعاتی را راجع به محاسبه قیمت طلا بر اساس قانون مالیات قبلی کسب کنید. در اینجا محاسباتی را انجام خواهیم داد تا این موضوع برایتان قابل فهم گردد. اگر بخواهیم قیمت طلا را به طور مثال گرمی 1 میلیون در نظر بگیریم. همچنین اجرت آن را هم 100 هزار تومن و وزن طلا را هم یک گرم فرض کنیم، قیمت آن طبق این فرمول، اینطور خواهد بود:

1,282,930 = 9%  +7% +(100.000 +(1.000.000 * 1 گرم)

محاسبه قیمت طلا طبق قانون جدید مالیات طلا

همانطور که گفته شد مطابق با قانون جدید مالیات طلا، دیگر مالیات بر ارزش افزوده با قیمت طلا جمع بسته نمی شود. بلکه به شکلی دیگر محاسبه می شود که توضیح آن را خدمت شما ارائه کردیم. اما به طور محاسباتی اگر بخواهیم این موضوع را بیان کنیم، شامل فرمول زیر خواهد گردید:

185.300 = 9% +(70.000 + 100.000)

1.185.300 = 185.300 +(1.000.000*1 گرم)

«با وجود محاسبات انجام گرفته متوجه می شویم که قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده طلا بهتر از قانون قبلی است. چرا که اگر نگاهی به جواب نهایی محاسبات انداخته باشید، متوجه خواهید شد که رقم به دست آمده در فرمول آخر، کمتر از رقمی است که در فرمول اول مشاهده می کنید. یعنی اگر بخواهید طلایی با هر وزن و هر نرخ خریداری کنید، در نهایت، قیمت تمام شده کمتری را برایتان در بر خواهد داشت.»

 

برای محاسبه کردن محصولات روی ماشین حساب کلیک کنید.

قانون مالیات جدید طلا

آیا سرپیچی از قانون جدید مالیات طلا مجاز است؟

خیر با توجه به اینکه قانون جدید مالیات طلا از 13 دی اجرایی شده، لذا سرپیچی از این قانون برای فروشندگان، مجاز نخواهد بود. یعنی اگر فروشنده ای بخواهد طبق قانون قبلی مالیات بر ارزش افزوده طلا، قیمت نهایی آن را اعلام کند، مجرم شناخته می شود. یعنی اگر این جرم از سوی فروشندگان طلا صورت گیرد، آنها علاوه بر اینکه موظف هستند مالیات و عوارضی که دریافت کرده اند را پس دهند. باید دو برابر مالیات و عوارض دریافتی، جریمه پرداخت کنند. پس اگر خواستید طلا خریداری کنید و متوجه این موضوع از سوی فروشندگان سودجو شدید، باید گزارش را به مراجع بالاتر ارائه دهید. تا با این فروشندگان برخورد جدی به عمل آید.

 

admin
ارسال دیدگاه