نکاتی که فروشندگان طلا و جواهرات باید رعایت کنند:

نکاتی که فروشندگان طلا و جواهرات باید رعایت کنند.

رعایت برخی از نکات برای فروشندگان طلا و جواهرات الزامی است. بالطبع عدم توجه به این نکات، نتایجی منفی را برای آنها در پی خواهد داشت. در قسمت زیر به بررسی نکاتی که فروشندگان طلا و جواهرات باید رعایت کنند؛ پرداخته ایم:

1. یکی از نکات مهمی که همه فروشندگان طلا و جواهر، ملزم به رعایت آن هستند؛ خرید طلا طی دریافت فاکتور می باشد. همچنین تعویض طلا نیز بدین شکل باید صورت گیرد.

2. توجه به عیاردار بودن طلا و یا تقلبی نبودن آنها هنگام خرید طلا، ضروری است.

3. فروش اجناس دست دو مانند طلای دست دو، نباید از سوی فروشندگان انجام گیرد.

4. تنها ارائه فاکتور برای خرید طلا کافی نیست؛ چه بسا که برخی افراد شیاد و سودجو، بدلیجات را با فاکتور جعلی طلا به فروشندگان غالب می کنند.

5. هنگامی که فروشنده، قصد خرید طلا را دارد؛ باید آن را سوزانده یا قیچی کند. این کار به منظور خالی کردن هرگونه جرم اضافی جمع شده در طلا، صورت می گیرد.

6. قیمت گذاری روی طلاهای نو را تنها اتحادیه طلافروشان انجام می دهد و فروشنده، مجاز به این کار نیست.

نکات ایمنی که فروشنده باید به آنها توجه کند

نکاتی که فروشندگان طلا و جواهرات باید رعایت کنند؛ تنها اختصاص به خرید طلا ندارد؛ بلکه آنها باید مجموعه ای از نکات ایمنی را نیز رعایت فرمایند. این کار به منظور صیانت از جان و مال فروشنده صورت می گیرد:

استفاده از تدابیر امنیتی

استفاده از تمامی ابزارها و تدابیر امنیتی الزامی است. شامل شیشه ضد گلوله، دسترسی نداشتن به طلاهای داخل پیشخوان و ویترین برای خریداران، گاوصندوق، قفل ایمنی برقی، آژیر خطر و دوربین مداربسته.

بستن مغازه در روزهای تعطیل

فروشندگان باید طبق هماهنگی های انجام شده با اتحادیه، مغازه را در روزهای تعطیل ببندند. در صورت باز بودن مغازه در این روزها، احتمال سرقت افزایش می یابد.

بستن درب مغازه حین جمع آوری و چیدن طلا

برای جلوگیری از سرقت، باید هنگام چیدن یا جمع آوری اجناس داخل ویترین، درب مغازه بسته باشد و کرکره آن نیز تا حد امکان پایین کشیده شود. این کار باعث عدم نفوذ سارقان خواهد شد. بسیاری از سرقت ها در این مواقع صورت می گیرند.

استفاده از چند فروشنده طلا در طلا فروشی های بزرگ

حضور چند فروشنده در طلافروشی های بزرگ، الزامی است. این کار باعث کنترل بهتر فروشندگان بر اوضاع کلی خواهد شد.

پرهیز از قرار دادن قاب طلا روبروی مشتری

یکی دیگر از نکاتی که فروشندگان طلا و جواهرات باید به عنوان نکته امنیتی به آن دقت کنند؛ پرهیز از قرار دادن قاب یا پایه النگو، پیش روی مشتریان است. به ویژه زمانی که تعداد آنها بالاست.

خودداری از در اختیار دادن اقلام زیاد طلا

همچنین برای نشان دادن طلا به مشتری نباید اقلام زیادی در اختیار او قرار گیرد. بهتر است طلاها به صورت تکی و مجزا به او نشان داده شوند. با این کار، فروشنده بر تعداد طلاها تسلط داشته و راه سرقت را بر مشتری سارق می بندد.

مجهز بودن طلا فروشی به قفل برقی درب

برای اینکه ورود و خروج مشتری از کنترل فروشنده خارج نشود؛ باید از قفل درب برقی برای مغازه استفاده گردد.

رد تعارفات مشتری

از دیگر نکاتی که فروشندگان طلا و جواهرات باید رعایت کنند؛ این است که برای امنیت بیشتر، تعارفات مشتری مبنی بر دریافت خوراکی را رد نمایند.

هوشیاری

فروشنده باید هوشیاری لازم را به خرج داده و مراقب تعویض طلا با اجناس تقلبی باشد.

عدم قرار دادن قاب طلا یا انگشتر پیش روی مشتری

از قرار دادن قاب انگشتر یا هر طلای دیگر جلوی مشتری نماها باید خودداری کرد. آنها به سرعت انگشتر بدل را با انگشتر طلا تعویض کرده و فروشنده، بعدها متوجه موضوع خواهد شد.

جمع کردن حواس

فروشندگان باید تماما حواسشان به مشتری باشد. سارقان، ترفندهای مختلفی را برای سرقت به کار برده و ممکن است طلا را قورت دهند.

باز و بسته کردن مغازه طبق ساعت اعلام شده

فروشندگان باید طبق ساعت اعلام شده از سوی اتحادیه و اداره اماکن عمومی، مغازه را باز کرده یا ببندند. بسیاری از سرقت ها در ساعات اولیه روز و یا ساعات پایانی شب صورت می گیرند. بنابراین رعایت این نکته بسیار ضروری است.

پوشاندن ویترین هنگام صرف ناهار

اگر تایم ناهار فرا رسیده و فروشندگان باید ناهار میل کنند و وقت کافی برای جمع کردن ویترین را ندارند؛ باید روی ویترین را با پارچه بپوشانند. دیدن طلاهای زیبا و ارزشمند در ویترین مغازه، ممکن است هر فردی را وسوسه کرده و افکار شیطانی را در ذهن او بیدار کند.

سحر عباسی
ارسال دیدگاه